ANUNT

PO_CP_Etapa II

INSCRIERE INVATAMANT PRIMAR

2022 – 2023

Inscrierea in invatamantul primar in anul scolar 2022-2023 se face conform OME nr.3445/2022

ACTE NECESARE INSCRIERE CLASA PREGATITOARE AN SCOLAR 2022 – 2023

• Cerere tip de înscriere,
  • Copie si original dupa actele de identitate ale parinților/tutorelui legal,
  • Copie si original al certificatului de nastere al copilului,
  • Documentul care atesta dezvoltarea psihosomatica corespunzatoare pentru parcurgerea clasei pregatitoare (acolo unde este cazul).,
  • Alte documente care sa ateste îndeplinirea criteriilor generale (acolo unde este cazul).

CIRCUMSCRIPTII SCOLARE

SCOALA GIMNAZIALA NR.1 PLATARESTI

1. A.    strazile din satul PLATARESTI ,
  2. B.    strazile din satul CUCUIETI si PODU PITARULUI

SCOALA PRIMARA NR. 3 DOROBANTU

1. A.    strazile din zona  scolii DOROBANTU
  2. B.    strazile din zona scolii RENASTEREA

PLAN SCOLARIZARE CLASA PREGATITOARE AN SCOLAR 2022 – 2023

SCOALA GIMNAZIALA  NR.1 PLATARESTI

1clase              21 elevi

SCOALA PRIMARA NR. 3 DOROBANTU

1 clase             23 elevi

INFORMATII CLASA PREGATITOARE AN SCOLAR 2022 – 2023

SCOALA GIMNAZIALA NR.1 PLATARESTI

clasa pregatitoare functioneaza in regim de predare normal,  in incinta scolii, avand mobilier adecvat varstei;

SCOALA PRIMARA NR. 3  DOROBANTU

clasa pregatitoare functioneaza in regim de predare normal, in incinta scolii DOROBANTU, avand mobilier adecvat varstei;

EVALUAREA DEZVOLTARII PSIHOSOMATICE

Pot solicita evaluarea dezvoltarii psihosomatice a copiilor, parintii care doresc inscrierea in clasa pregatitoare a copiilor care implinesc varsta de 6 ani între 01.09.2022 și 31.12.2022 inclusiv.

Evaluarea dezvoltarii psihosomatice se efectueaza in intervalul 30 martie – 08 aprilie 2022, astfel:

• Pentru copiii care au frecventat gradinita: unitatea de invatamant elibereaza recomandare de inscriere in clasa pregatitoare sau in grupa mare (dupa caz), in urma cererii tip (anexa 1 la ordin) depuse de parinte la secretariatul unitatii;
  • Pentru copiii care nu au frecventat gradinita sau care s-au intors din strainatate: Centru Judetean de Resurse si Asistenta Educationala elibereaza recomandare de inscriere in clasa pregatitoare sau in grupa mare (dupa caz), in urma cererii tip (anexa 2 la ordin) depuse de parinte (prin email sau prin posta) .

CRITERII SPECIFICE DE DEPARTAJARE PENTRU INSCRIERE

IN CLASA PREGATITOARE AN SCOLAR 2022 – 2023

Pentru inscrierea copiiilor in clasele pregatitoare care functioneaza in unitatile de invatamant arondate PJ Plataresti, nu se aplica criterii specifice de departajare, deoarece locurile disponibile nu depasesc solicitarile estimate.

ZIUA PORTILOR DESCHISE

In fiecare din unitatile de invatamant arondate PJ Plataresti in care functioneaza clasa pregatitoare in anul scolar 2022-2023, se organizeaza "Ziua portilor deschise" in data de 8 aprilie 2022.

INTALNIRI CU PARINTII

In intervalul 01-08 aprilie 2022, in fiecare gradinita se organizeaza intalniri cu parintii, pentru informarea si consilierea in privinta inscrierilor in clasa pregatitoare.

PROGRAM DE COMPLETARE SI VALIDARE A CERERILOR DE INSCRIERE IN CLASA PREGATITOARE AN SCOLAR 2022 – 2023

In perioada 11 aprilie - 10 mai 2022, la sediul Scolii Gimnaziale Plataresti, la secretariat, se desfasoara completarea in aplicatia informatica a cererilor de inscriere in clasa pregatitoare, in intervalul orar: luni-vineri de la 8:00 -16:00.